Search  
 موقعیت شما: صفحه اصلی
      ورود به سايت  

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

تاریخ خبر: 27 آذر 1394 20:38 نمایش: 596 مرتبه
ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان

ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان

 

شماره۱۲۰۹۹۷/ت۴۸۶۰۸هـ                                                                ۱۵/۹/۱۳۹۴
وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وزارت نیرو ـ سازمان حفاظت محیط زیست ـ معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور
هیأت وزیران در جلسه ۲۴/۸/۱۳۹۴ به پیشنهاد مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان را به شرح زیر تصویب کرد:
 
ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان
ماده۱ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت و در موارد مرتبط وزارت جهاد کشاورزی مجازند مطابق قوانین و مقررات مربوط نسبت به صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری برای استقرار واحدهای صنایع پیشرفته در سرفصل‌های زیر، براساس رده‌بندی به شرح جدول پیوست که تأییدشده به مهر دفتر هیأت دولت است، در کلیه شهرها اقدام نمایند:
۱ـ فناوری زیستی (غذایی، کشاورزی دامی و گیاهی، صنعتی محیط زیست، زیست فناوری مولکولی)
۲ـ فناوری نانو (محصولات و مواد).
۳ـ اپتیک و فوتونیک (مواد، قطعات و سامانه‌ها).
۴ـ الکترونیک، کنترل و سخت‌افزارهای رایانه‌ای.
۵ ـ فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای کامپیوتری.
۶ ـ تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی.
۷ـ داروهای پیشرفته.
۸ ـ وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی.
۹ـ هوافضا (پرنده‌ها، ماهواره‌ها، موشک‌ها).
۱۰ـ انرژی‌های نو (تجدیدپذیر).
۱۱ـ محصولات پیشرفته در حوزه‌های علوم شناختی، گیاهان دارویی و کشاورزی، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، آب، خاک و هوا، معدن، فناوری‌های دریایی، ساختمان و راهسازی.
تبصره ـ رده‌بندی به شرح جدول پیوست به عنوان مفاد بند (۱۲) ماده (۲) ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت‌های صنعتی و تولیدی موضوع تصویب‌نامه شماره ۷۸۹۴۶/ت۳۹۱۲۷هـ مورخ ۱۵/۴/۱۳۹۰ تعیین می‌شود.
ماده۲ـ علاوه بر مکان‌های مجاز نام برده شده در ماده (۳) ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت‌های صنعتی و تولیدی موضوع تصویب‌نامه شماره ۷۸۹۴۶/ت۳۹۱۲۷هـ مورخ ۱۵/۴/۱۳۹۰، واحدهای صنایع پیشرفته می‌توانند برمبنای رده‌بندی، در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهرک‌های دانش سلامت موضوع ماده (۳۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و شهرکها و نواحی صنعتی قانونی مستقر شوند.
تبصره ـ واحدهای صنایع پیشرفته دارای رده (۱) در محدوده شعاع (۱۲۰) کیلومتری تهران و سایر شهرهای دارای محدودیت استقرار، علاوه بر مکان‌های مجاز مذکور در ماده (۲) این تصویب‌نامه، مجازند در کاربری‌های صنعتی و کارگاهی داخل شهرها و روستاها یا مکان‌های صنعتی مجاز خارج از محدوده مصوب شهری و روستایی استقرار یابند.
ماده۳ـ شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان که دارای فعالیت تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی بوده و به تولید کالاهای دانش‌بنیان در حد آزمایشگاهی، سفارشی (قبل از تولید انبوه) می‌پردازند، مشمول رده‌بندی نمی‌شوند و می‌توانند در کاربری‌های مجاز واقع


در محدوده کلیه شهرها و از جمله شهرهای دارای محدودیت استقرار و سایر مکان‌های مجاز مستقر شوند. وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است طبق قوانین و مقررات مربوط نسبت به صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری برای این واحدها اقدام نماید.
ماده۴ـ استقرار و فعالیت‌ شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان دارای تولید انبوه و در حد تولید صنعتی از کالاهای دانش‌بنیان، طبق رده‌بندی تعیین شده برای صنایع پیشرفته و مطابق ضوابط تعیین‌شده در مواد (۱) و (۲) این تصویب‌نامه انجام می‌شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است طبق قوانین و مقررات مربوط نسبت به صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری برای این واحدها اقدام نماید.
ماده۵ ـ شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته توسط کارگروه موضوع ماده (۳) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات موضوع تصویب‌نامه شماره ۱۴۱۶۰۲/ت۴۶۵۱۳هـ مورخ ۲۱/۸/۱۳۹۱ تعیین می‌شود.
ماده۶ ـ تعیین رده‌بندی برای واحدهای صنایع پیشرفته و شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان که موضوع فعالیت آنها در فهرست رده‌بندی پیوست ذکرنشده و تصمیم‌گیری در خصوص صدور پروانه بهره‌برداری برای واحدهای صنایع پیشرفته که قبل از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه احداث شده و دارای جواز تأسیس بوده و در حال بهره‌برداری هستند، در کمیته موضوع ماده (۷) تصویب‌نامه شماره ۷۸۹۴۶/ت۳۹۱۲۷هـ مورخ ۱۵/۴/۱۳۹۰ با حضور نماینده معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و حسب نیاز سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود.
ماده۷ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است در خصوص تأمین منابع آب برای صنایع، از وزارت نیرو استعلام نموده و سقف مصرف آب اعلام شده از سوی وزارت نیرو برای هر منطقه را جهت صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری برای صنایع پیشرفته‌ای که در فرآیند تولید نیازمند آب هستند، رعایت نماید.
ماده۸ ـ استفاده از اراضی زراعی و باغی در خارج از محدوده شهرها و شهرک منوط به اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره (۱) ماده (۱) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها ـ مصوب۱۳۷۴ـ و اصلاحیه بعدی آن می‌باشد.
ماده۹ـ این تصویب‌نامه جایگزین پیوست تصویب‌نامه شماره ۱۹۳۵۵۹/ت۴۱۹۲۸هـ مورخ ۱/۱۰/۱۳۸۸، بند (۸) تصمیم‌نامه شماره ۹۹۷۵۷/۴۳۰۸۴ مورخ ۱۸/۵/۱۳۸۸، پیوست تصمیم‌نامه شماره ۴۲۲۴/۴۴۰۰۸ مورخ ۱۴/۱/۱۳۸۹ و تصویب‌نامه شماره ۱۲۴۹۴۶/ت۴۸۶۰۸هـ مورخ ۹/۷/۱۳۹۲ می‌شود.
معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری


امتیاز بندی

معرفی کتاب


چاپ پنجم، ویرایش چهارم مجموعه قوانین و مقررات دیوان عدالت اداری توسط معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات ریاست جمهوری منتشر شد.

آموزه های حقوقی
آیا می دانید که

  چک ضمانت یا چکی که بابت تضمین انجام تعهد صادر می‌شود درصورتی امکان وصول دارد که:

متعهد خلف وعده کرده یا در انجام معامله یا تعهدی که به عهده گرفته قصور کند. به عبارت دیگر برای وصول یا برگشت زدن چک ضمانت، دارنده چک بایدتخلف و نقض تعهدِ صادرکننده چک را اثبات کند.

© حق انتشار اطلاعات برای دفتر امور حقوقی قراردادها و شکایات دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.